Інноваційні технології ефективно впроваджуються в страхову галузь. Про це свідчать мільярдні інвестиції в сферу InsurTech і стартапи, в рамках яких компанії застосовують технології в страхуванні. Автоматизація ризиків і розрахунків, чат-боти, блокчейн - все це допомагає страховим компаніям оптимізувати збитки та визначити ступінь ризиків.
• P2P
Суть P2P відображається у страхуванні «людини людиною». Багато великих страхових компанії працюють за таким принципом. Найцікавіші проекти: Friendsurance (Німеччина), Tong Ju Bao (Китай) і Lemonade. Компанії працюють за таким планом: користувачі формують фонд з внесків, об'єднавшись в групи за певними ознаками. Частина коштів йде на погашення збитків, інша - на утримання стартапу, а найбільший шматок - на перестрахування великих ризиків у традиційних страхових компаній.
Стартапи пропонують клієнтам повернути решту грошей, яка призначалася для виплат, в кінці року. Таким чином клієнти можуть заощадити більше 50% від вартості страховки.
• Blockchain
Модний сьогодні блокчейн в сфері страхування працює за двома принципами. У першому випадку користувачі самостійно об'єднуються в групи, самостійно розробляють страхові програми і самостійно вирішують, чи виплачувати гроші при настанні страхової події (зазвичай шляхом голосування). Фахівці вважають таку концепцію сумнівною, оскільки оцінити ризики і визначити, скільки користувач повинен заплатити, вкрай непросто. Адже професії страхових андеррайтерів і актуаріїв з'явилися не просто так.
Другий сценарій передбачає використання «розумних контрактів», згідно з якими всі взаємовідносини відбуваються при мінімальній участі людини - автоматично. Така технологія працює тільки там, де не потрібно оцінювати величину збитків, з'ясовувати причини та обставини події, а також є можливість публічно отримати дані, на основі яких і приймається рішення. Гарний приклад - страхування від затримки або скасування авіарейсів.
• On-demand insurance
Признайтеся, чи замислювалися ви над тим, навіщо купувати страховий поліс від нещасного випадку на рік, якщо ви працюєте в офісі і рідко дозволяєте собі навіть прогулянку на велосипеді? Навіщо сплачувати КАСКО на весь рік, якщо ви користуєтеся власним автомобілем кілька разів на місяць? Про це задумалися і фахівці компаній Cuvva (Великобританія), Trov і Slice (США). Вони пропонують вирішити питання за допомогою програми на смартфоні.
За допомогою гаджета користувачі зможуть «включати» страховку, коли вважають за потрібне. Як правило, в перерахунку на річну вартість такий поліс вийде дорожче, але клієнти зможуть самі вирішити доцільно для них це чи ні.
• Телематика
Напрямок з'явився в сфері автострахування, але поступово розвивається і в сфері страхування здоров'я. Ідея полягає в тому, що за допомогою спеціального пристрою, який підключається до автомобіля, страхова компанія аналізує манеру вашого водіння. Тобто, з якою швидкістю ви їздите, як маневруєте та як часто їздите за кермом дозволяє відстежувати ступінь вашого ризику. Це набагато ефективніше, ніж традиційне визначення статі, віку і стажу водія.
• Агрегатори
Для нашого ринку вже стають звичними агрегатори і сервіси для порівняння цін фінансових послуг, включаючи страховку. До серйозних зарубіжних гравців на кшталт moneysupermarket.com, gocompare.com нам ще далеко, але фахівці впевнені, що незабаром ми їх наздоженемо як технологічно, так і в плані популярності на ринку.