У IV кварталі 2020 року в небанківському фінансовому секторі України майже не змінилися обсяги операцій і активів. За результатами року більшість сегментів показало активність і, незважаючи на коронакрізіс, зафіксувало істотний дохід, йдеться в звіті НБУ.
Для страховиків нинішній фінансовий результат найвищий за останні 5 років. Для підтримки платоспроможності та стійкості сектора в майбутньому, критично важливим є прийняття нових законів про фінансові послуги та фінансові компанії, страхування і кредитні спілки.
Активи страховиків за квартал зросли на 5%, незважаючи на зменшення кількості учасників ринку до 210 компаній. За рік в структурі активів страховиків життя істотно зросла частка довгострокових вкладень.
Структура активів non-life страховиків диверсифікована, значну частку займають інструменти, вартість яких оцінити важко, а ліквідність низька, зокрема дебіторська заборгованість. За квартал у складі активів, прийнятних для покриття страхових резервів зросла частка вимог до перестраховиків.
У порівнянні з 2019 роком зріс обсяг прийнятних активів non-life страховиків для покриття резервів і покращилася їх структура. Помітно зросла частка державних цінних паперів (ОВДП).
Триває поступовий вихід з фінансово-страхового ринку неактивних учасників. Зокрема, за IV квартал кількість фінустанов скоротилася на 17. В основному це, як і раніше, результат добровільної відмови від ліцензій неактивних підприємств.
В кінці 2020 і на початку 2021 року розпочалося активне розкриття і структур власності фінанучрежденій. Очікується, що в подальшому цей процес прискориться і сприятиме підвищенню прозорості сектора.
Обсяг активів страховиків в IV кварталі виріс в порівнянні з попереднім. Ріс і обсяг валових страхових премій страховиків, помітніше - для страхування життя. Однак за рік сукупні валові премії знизилися на 12% до 45 млрд. Грн., Перш за все через вихід з ринку низки страховиків і зниження ризикового страхування в кризовому другому кварталі. У той же час обсяг страхових премій non-life-страховиків, які подали звітність за 2020 рік, виріс на 11%.
Премії по страхуванню життя протягом останніх років зростали швидше, ніж ризикового страхування, однак з дуже низького рівня, склавши 5 млрд. Грн. У non-life страхування внаслідок коронакрізіса в II кварталі відбулося зниження премій насамперед фізичних осіб до 40 млрд. Грн. Однак в подальшому показники відновилися.
Протягом 2020 року рівень виплат залишився майже незмінним і становить 35% для ризикового страхування і 13% для страхування життя.
За результатами року частка перестрахування становила 17%, а його обсяг в IV кварталі дещо скоротився.